"Každý má svoj názor. Občas sa niektorým ľuďom zdá, že ich názory sú si blízke. Pokiaľ mi svoj názor niekto nevnucuje, vydržím s ním chvíľu. Som vďačný za každú minútu strávenú s niekým, o kom sa mi zdá, že naše názory sú si blízke. Mimoriadne si ale vážim človeka, ktorý ma presvedčí, že jeho názor, je správnejší, než môj, lebo ma niečo naučil."

7. 8. 2011

Koktail oprášených úvah

Keď som ako teenager vymýšľal kade čo, mnohokrát som vymyslel aj také čo som práve nepotreboval. Mnohokrát som naopak potreboval nejakú informáciu, ku ktorej som sa nemohol dostať. Na preklenutie týchto problémov som vymyslel "stroj" na výmenu nápadov. Všetky nápady ktoré nepotrebujem "vyžiarim do priestoru". Ak tak urobia aj iní, môžem z tohto "priestoru" zase prijímať to čo potrebujem, ak už to tam je. Po zvážení nerealizovatelnosti takého "stroja" som sa na tento svoj vynález vykašlal.
Nedávno som si uvedomil, že takýmto "strojom" je vlastne internet. Po hlbšej úvahe som si uvedomil, že takýto "stroj" funguje odkedy je človek človekom. Je nim kultúra, umenie, veda, ... .sk.wikipedia.org
Človek keď niečo vymyslel, vysekal to do kameňa, namaľoval to na kameň, pergamen, alebo papier,  postavil to z dreva, kameňa, ocele, skla,  zvečnil to na celuloide, voskovom kotúči, porcelánovej či vinylovej platni, magnetofónovej páske, CD. Vyžaruje to prostredníctvom elektromagnetického, aj optického žiarenia do priestoru.
Vyžarovanie nápadov do "priestoru", už funguje pradávno. Moderným aj jednoduchým prostriedkom je aj wikpédia a rôzne blogy.
Prijímanie nápadov z tohto "priestoru" tiež funguje aspoň tak dlho.
Akurát je problém dostať z tohto priestoru práve to čo práve potrebujete. Mnoho ľudí tvrdo pracuje na riešení aj tohto problému. Niektoré výsledky dokonca môžeme zadarmo využívať ( zoohoodunco,zoznamwww.altavista.com ,  www.yahoo.com, www.bing.comwww.google.com , RSS, ... ).  Ako ale z pomedzi 10000-ky nájdených odkazov vybrať práve ten ktorý potrebujete? 
Bežný človek je schopný evidovať okolo 150 (kapacita nášho sociálneho kanálu - maximálny počet jednotlivcov) ďalších ľudí. Ak im oznámite o čo sa zaujímate, možno vám budú posielať adresy informácií, na ktoré natrafili, a usúdia, že vás by to mohlo zaujímať. Samozrejme to funguje len obojsmerne. Takúto formu zefektívňovania komunikácie podporujú  aj internetové spoločenské siete (www.pokec.sk, www.facebook.com, www.linkedin.com, plus.google.com, . 
Ak sa pozorne pozriete okolo seba, túto komunikačnú technoógiu využíva mnoho ľudi, a nie len v elektronickej forme.
Vraj za hodinu v úzkom odbore vznikne toľko informácií, že ich jeden človek nie je schopný prečítať ani za rok. Množstvo informácií vraj narastá exponenciálne. Len na YouTube sa nahrá vyše 35 hodín videa za minútu
Môže byť človek závislý od internetu? Človek je tvor závislý od všetkého možného.
 • Bez niektorých závislostí nie je schopný žiť (vzduch, voda, strava, ...). 
 • Bez niektorých závislostí sa mu žije ťažko ( priateľstvo, láska, ...). 
 • S niektorými závislosťami sa mu žije ťažko (úprimnosť, neopätovaná láska, ...).
 • Mnoho závislostí ho posúva dopredu (tvorivá práca, kultúra, umenie, veda, internet, šport, hry, ....).
 • Mnoho závislostí si vyvinul sám (internet, hry, syntetické drogy, ...).
 • Niektoré závislosti, je schopný ovládať.
 • Niektoré ho ovládajú.
Ľudia v rôznych situáciach "hrajú" rôzne role:
 • naivky/amatéri/dobrovoľníci - role, v ktorých robia to čomu veria, nezávisle od toho či s toho majú aj prospech
 • straníci/profesionáli/žoldnieri - role, v ktorých je dôležitý prospech a nie je dôležité, či aj veria tomu čo robia.
Trochu teórie informatiky:
 • správa je všetko, čo dokážu vaše receptory prijať a mozog spracovať. 
 • informácia je správa ktorú prijímate prvýkrát.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zen Habits, blog o zdokonalovaní osobnosti